Jezik/Језик/Language:
Ugrožena su Vam prava?
Popunite i pošaljite obrazac
Foto galerija
svakodnevnih aktivnosti...
Pretraga web stranice:

Priopćenje za javnost | 13.09.2019

Priopćenje za javnost

JU Zavod za zaštitu djece i omladine u PazarićJU Zavod za zaštitu djece i omladine u Pazarić

Institucija Ombudsmana za ljudska prava Bosne i Hercegovine upoznata je sa natpisima u medijima kojim se ukazuje na loše uvjete boravka u Zavodu za zbrinjavanje mentalno invalidne djece i omladine Pazarić, te na probleme sa kojima se ovaj Zavod suočava u svakodnevnom radu. Isntitucija Ombudsmana je istovremeno zaprimila i medijski upit, kojim je tražena informacija o stanju u Zavodu za zbrinjavanje mentalno invalidne djece i omladine Pazarić, u momentu sačinjavanja Specijalnog izvješća o stanju prava osoba s intelektualnim i mentalnim teškoćama u Bosni i Hercegovini (tijekom 2018. godine), kao i informaciju u vezi sa uvjetima u kojima borave korisnici i rade uposlenici pomenutog Zavoda.

S tim u vezi želimo podsjetiti na sljedeće:
Ombudsmeni za ljudska prava Bosne i Hercegovine su tijekom 2018. godine pristupili izradi Specijalnog izvješća o stanju prava osoba s intelektualnim i mentalnim teškoćama u Bosni i Hercegovini i tom prilikom obišli sve ustanove socijalne zaštite u Bosni i Hercegovini i ustanove u kojima su hospitalizovana lica s mentalnim poremećajima, razgovarano je s rukovodstvom ustanova i bolnica, korisnicima i pacijentima, a svi utisci i utvrđene činjenice su detaljno opisane u Specijalnom izvješću. Osim navedenog u navedenom dokumentu su nadležnim tijelima i ustanovama upućene konkretne preporuke sukladno osnovnim principima predviđenim međunarodnim standardima, a sve s ciljem osiguranja unapređenje položaja ove kategorije lica.

Ombudsmani Bosne i Hercegovine su u Specijalnom izvješću ukazali na određene zabrinutosti, a koje zbog stupnja njihovog utjecaja na kvalitet funkcioniranja ustanova, trebaju biti urgentno predmet razmatranja nadležnih tijela. Navedene zabinutosti odnose se, između ostalog, i na Zavod za zbrinjavanje mentalno invalidne djece i omladine Pazarić. S tim u vezi istaknuto je da su zavodi i dalje u određenoj mjeri oslonjeni na vlastite snage, te da je nejasno definirana politika djelovanja u ovoj oblasti, a što je ustavna nadležnost Federacije Bosne i Hercegovine, ostavila prostor za različite pristupe, što, u konačnici, dovodi do nejednakog tretmana korisnika, iako se financiranje vrši na isti način. U ustanovama u Federaciji Bosne i Hercegovine i dalje nema klasifikacije korisnika, niti prema starosnoj dobi, spolu, ili u odnosu na tjelesno oštećenje, smetnje u psihičkom razvoju ili duševna oboljenja. Svaka ustanova, a po dolasku korisnika u ustanovu, na temelju dostavljene medicinske dokumentacije i socijalne anamneze, te nakon izvjesnog perioda promatranja od strane stručnog tima ustanove, vrši procjenu zdravstvenog stanja i mogućnosti korisnika, a potom vrši smještaj korisnika u određeni dio ustanove. Sve ustanove imaju interne akte, odnosno pravilnike o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta, međutim, u većini slučajeva primijećeno je da predviđena radna mjesta nisu popunjena stručnim kadrovima, a što se sve može dovesti u vezu sa nedovoljnim financijskim sredstvima.

Ombudsmani su ukazali i da postoji visok stupanj neintegriranosti ovih institucija u proces zbrinjavanja osoba s intelektualnim i mentalnim teškoćama, a što je posljedica ne samo njihovih slabosti, uvjetovanih nedovoljnom razvijenošću vlastitih kapaciteta, već i nepostojanjem svijesti drugih subjekata, a posebno građana o njihovom značaju. Značajan nedostatak odnosi se i na nepostojanje baza podataka o osobama s intelektualnim i mentalnim teškoćama, kao i o osobama kojima je oduzeta poslovna sposobnost i koje su smještene u ustanove, što onemogućava strateški pristup uređenju ostvarivanja prava ove kategorije građana.

Kada je riječ o uvjetima smještaja i stanju koje je zatеčeno konkretno u Zavodu za zbrinjavanje mentalno invalidne djece i omladine Pazarić, upućujemo na predmetno Specijalno izvješće, koje sadrži detaljne informacije u pogledu uvjeta smještaja, prostornih kapaciteta, te načina ostvarivanja pojedinih prava za osobe koje su smještene u ustanovu.

Ombudsmani Bosne i Hercegovine ponovno pozivaju nadležna tijela da u domenu svojih ovlaštenja i nadležnosti, poduzmu sve potrebne mjere i aktivnosti, koje će omogućiti osobama sa mentalnim i intelektualnim poteškoćama ravnopravan tretman sa ostalim građanima u Bosni i Hercegovini. Ujedno pozivamo nadležna tužilaštva i sudska tijela, kod kojih se nalaze eventualno pokrenuti sudski postupci, da iste uzmu prioritetno u rad.



Aktuelne publikacije


Institucija ombudsmana za ljudska prava Bosne i Hercegovine  © 2024    |    Mapa stranice