Jezik/Језик/Language:
Your rights are violated?
Fill & Send Application Form
Photo albums
of everyday activities...
Website search:

Press statement | 27.11.2024

VIII Regionalna konferencija Tijela za jednakost jugoistočne Evrope

8th Regional Conference of Equality Bodies of South-Eastern Europe8th Regional Conference of Equality Bodies of South-Eastern Europe

Sarajevo, 27.11.2024. godine - VIII Regionalna konferencija Tijela za jednakost jugoistočne Evrope, zgrada Parlamentarne skupštine BiH, Bijela sala (9:00-9:30 sati - izjave za medije/Press hol Parlamentarne skupštine BiH) - Institucija Ombudsmana za ljudska prava Bosne i Hercegovine u saradnji sa misijom OSCE-a u Bosni i Hercegovini organizira VIII Regionalnu konferenciju Tijela za jednakost jugoistočne Evrope pod nazivom „Obaveze u odnosu na Direktive o jačanju tijela za jednakost“.

Vijeće Evropske unije je usvojilo dvije nove Direktive: DIREKTIVA VIJEĆA (EU) 2024/1499 i DIREKTIVA (EU) 2024/1500 od 7. januara 2024. godine o standardima za tijela za jednakost. Svrha Direktiva je utvrditi minimalne zahtjeve za funkcioniranje tijela za promociju jednakog postupanja (tijela za jednakost). Direktive određuju mandat, nezavisnost, resurse, zadatke i ovlaštenja tijela za jednakost da sudjeluju u sprječavanju diskriminacije i podizanju svijesti, i pružanju pomoći žrtvama, te dijele slične minimalne standarde.

Cilj održavanja Konferencije je saradnja između tijela za jednakost Jugoistočne Evrope kroz razmjenu znanja, najboljih praksi i iskustava o izazovima koje ove dvije direktive i njihova implementacija stavljaju pred države članice Evropske unije i zemlje kandidate u cilju postizanja minimalnih standarda zaštite od diskriminacije.

Tijela za ravnopravnost igraju ključnu ulogu u borbi protiv diskriminacije, unapređenju jednakosti, promovisanju pozitivnih društvenih promjena i zaštiti građana od diskriminacije. Zakonodavstvom EU-a, konkretnije nizom direktiva o jednakosti, propisuje se da sve države članice EU-a moraju osnovati nacionalna tijela za jednakost radi rješavanja slučajeva diskriminacije na osnovu spola te rasnog ili etničkog porijekla. Svakoj državi članici dato je dovoljno prostora da navedeno provede i prilagodi nacionalnom kontekstu, kako bi se osiguralo da ta tijela za jednakost budu ovlaštena i efikasna za zaštitu građana i žrtava diskriminacije na najbolji mogući način.

Učesnici i učesnice Konferencije su predstavnici tijela za jednakost Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Srbije, Albanije, kao i Evropske mreže tijela za jednakost (EQUINET), predstavnici državne i entitetske vlasti, UN agencije zastupljene u Bosni i Hercegovini, predstavnici Evropske unije, Vijeća Evrope, Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini i nevladinih organizacija.



Latest publications


The Institution of Human Rights Ombudsman of Bosnia and Herzegovina  © 2024    |    Site Map