Jezik/Језик/Language:
Ugrožena su Vam prava?
Popunite i pošaljite obrazac
Foto galerija
svakodnevnih aktivnosti...
Pretraga web stranice:

Saopštenje za javnost | 06.04.2021

Ombudsmeni Bosne i Hercegovine uputili Preporuku JZU Univerzitetskom Kliničkom centru Tuzla zbog kršenja prava djeteta na zdravstvenu zaštitu

Zdravstvena zaštita djece u BiH, ilustracijaZdravstvena zaštita djece u BiH, ilustracija

Institucija ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine zaprimila je žalbu Udruženja "Zemlja djece u BiH" iz Tuzle. Žalba se odnosila na propuste nadležnih zdravstvenih institucija na području Tuzlanskog kantona. Naime, dana 23.01.2021. godine nadležni organi unutrašnjih poslova su obavijestili Udruženje „Zemlja djece u BiH“ da su na području naselja Irac pronašli tijelo maloljetnika-migranta koje je davalo slabe znakove života. Zbog nepoznavanja jezika, komunikaciju sa maloljetnikom nije bilo moguće uspostaviti, a kod njega je pronađeno Otpusno pismo iz kojeg proizilazi da je dana 20.01.2021. doveden u bolnicu u pratnji prevodioca i osoblja Centra za djecu i mlade humanitarne organizacije MFS – EMMAUS (u daljem tekstu: EMMAUS), kao i da je dana 22.01.2021. otpušten iz Klinike za zarazne bolesti pri UKC Tuzla, sa uputnicom za Kliniku za plućne bolesti pri UKC Tuzla. Maloljetnik je noć proveo vani, u jarku, samo u jakni, pod visokom temperaturom, a policajci navode da su bezuspješno pokušavali ostvariti kontakt sa nadležnim službama. Udruženje je, u okviru neformalnog mehanizma postupanja u slučaju maloljetnika migranta bez pratnje, obavijestilo tim ''Save the children'' u Tuzli, te je dječak potom i zbrinut u Kliniku za plućne bolesti. Udruženje ''Zemlja djece u BiH'' iz Tuzle se obratilo Ombudsmenima, jer smatraju da su prilikom otpusta maloljetnika bez pratnje napravljeni značajni propusti nadležnih organa i da su grubo prekršena prava djeteta garantovana prvenstveno UN Konvencijom o pravima djeteta.

Uvažavajući relevantno zakonodavstvo, nakon utvrđenih činjenica tokom postupka istraživanja rada i činjenja nadležnih organa i to Centra za socijalni rad Doboj Istok, Klinike za zarazne bolesti i Klinike za plućne bolesti pri UKC Tuzla, cijeneći mandat i nadležnosti Ombudsmena, Ombudsmeni Bosne i Hercegovine su Preporukom broj 86/21 od 26.03.2021. godine ukazali na svoje mišljenje u konkretnom slučaju i ustanovili kršenje prava djeteta. Postupanja nadležne zdravstvene ustanove rezultirale su izuzetno nepovoljnom situacijom za dječaka čijih se prava i interesa ovaj predmet tiče. Cilj Preporuke Ombudsmena nije bio da se bilo koji organ, a u ovom slučaju, bilo koja Klinika u sklopu Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla oglasi isključivo odgovornom, već je osnovni cilj da se proaktivno djeluje i spriječi sličan ishod u budućnosti, upravo kroz ukazivanje na propuste do kojih je došlo pri zbrinjavanju bolesnog dječaka. Jasno je konstatovana izuzetno zabrinjavajuća činjenica da je dječak sa teškom kliničkom slikom otpušten u pratnji policijske patrole koja se ''slučajno našla u krugu klinike.'' Ovakvo postupanje opravdano je okarakterizirati kao grubo kršenje prava na zdravstvenu zaštitu i neophodnu njegu u okolnostima ionako nepovoljnim za teško bolesno maloljetno lice koje nije u svojoj državi i ne poznaje jezik. Ombudsmeni su u proteklom periodu u više navrata pohvalili rad i pružili podršku medicinskom osoblju na teritoriji cijele Bosne i Hercegovine, cijeneći znatno otežane uslove rada kada je u pitanju aktuelna pandemija, međutim, na ovakve propuste dužni su ukazati, naglašavajući da se radi o maloljetnom licu. Svi organi vlasti, zdravstvo, školstvo, nevladine organizacije, Institucija ombudsmena, dakle, sistem u cjelini u obavezi je kroz koordinisan rad i saradnju pružiti neophodnu zaštitu svakom djetetu čija su prava na neki način ugrožena ili prekršena. U konkretnom slučaju, nevladine organizacije koje se bave zaštitom prava djece, još jednom su pokazale visok nivo ekspeditivnosti i stručnosti u postupanju. Upravo ovakvo djelovanje dovelo je u konačnici do pozitivnog rezultata, odnosno, ponovnog zbrinjavanja i potom hospitaliziranja dječaka. Mišljenje je Ombudsmena da bi veća saradnja zdravstva i pomenutih organizacija u budućem periodu doprinijela svrishodnijem ostvarivanju zdravstvene i socijalne zaštite djece uopšte, a u ovom slučaju, djece u tranzitu na području Bosne i Hercegovine.

Preporukom broj P-86/21 od 26.03.2021. godine, Ombudsmeni Bosne i Hercegovine su preporučili klinikama za plućne bolesti i za zarazne bolesti pri UKC Tuzla da u svakom konkretnom slučaju koji se tiče pružanja neophodne zdravstvene njege djeci sa statusom izbjeglice/migranta/azilanta/lica u tranzitu rade savjesno i postupaju u koordinaciji jedna sa drugom, osiguravajući tako najviši mogući stepen zdravstvene zaštite djeteta ugroženog ili narušenog zdravstvenog stanja, svakako u skladu sa domaćim zakonodavstvom, da pored međusobne saradnje i koordinacije, rade na konstantnom razvijanju i unapređivanju saradnje sa brojnim nevladinim organizacijama i organizacijama humanitarnog karaktera na području Bosne i Hercegovine koje se bave zaštitom ljudskih prava uopšte, a posebno zaštitom prava djece, kao i da o učinku ove Preporuke obavijeste Ombudsmene Bosne i Hercegovine u roku od 30 dana od dana prijema.



Aktuelne publikacije


Institucija ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine  © 2024    |    Mapa stranice